Official Results, Third Annual
Dungeon Crawl Classics Open Tournament, Gen Con 2006

Palace in the Wastes

RankTeam NameDungeon MasterRound 1 ScorePCs <0 hpPlayer Names
First Round
1Glen EaglesMcSpadden3,5000Terri Frenia, David Shea, Joseph Frenia, Brandon Miller
2Fish in a BarrelChris Anderson3,3050Jim Lamanna, Tom Gintner, Steve Moeller, Tom Paci-Funk
3Late ComersMcCutcheon2,8600Sean Parker, Tim Gress, Dan Paddock, Andrew Hicks
4We're in and We're Gonna WinMcCutcheon2,8450Edward Pelikan, Alex Kerwin, Peter Garaneis, Chris Arkins
5Better than 11Goodwin2,7150Ryan Downing, Francois Moret, M. Syd Halterman, Bill Yorker
6Clan YeomanMcCutcheon2,6500Dan Adams, Leah Adams, Nicol Buckley, Tim Buckley
7Blood of KingsKing2,4700Jeff, Andy, Adrian, Joel (No Last Names Recorded)
8We Flunked FlankEccles2,4700Andy Brogan, Chris Foley, Matt Kappel, Matt Flint
9Team CheapassGoodwin2,1750Ian Welsh, Thomas Grable, Thomas D. Swartz, Ron Shook
10Kung Fu GamersArtis2,1350William Wise, Roy Mills, Bryan Andrewski, Tom Caudron
11Early RisersHuffaker2,1050John Brown, Lex Loza, Shawn Rice, Scott Nolan
12Three AmigosMcSpadden2,0650Hugo Perez, Scott Milligan, Megan Milligan
13MDK J'OCRSGoodwin2,0000Mike Maenza, Josh O'Connor Rose, Dustin Short, Kerry Rogers
14Guys Who Just MetHuffaker1,9600John Reynolds, Allen Evlin, Mark Narduzzi, Bob Leonard
15High Council of the ConfusedKing1,9300Lion Godchaux, Ian Burgess, Neil Shackleton, Lindsay Simpson
16Red ShirtsHuffaker1,9100Bob Vought, Mark Dittenver, Ed Altis, Richard Mickwee
17Lords of the AtlasPommier1,8850Tim Wadzinski, Todd Kath, Sean Tragesser, Chris Smith
18IllilandKing1,8600Sandor Vanwassenbore, Todd Courtney, David Gerstunecher, Toney Oligney Estill
19Halfling Squished FlatArtis1,8550Bruce Dearinger, Craig Killen, Jennifer Pierce, Glen Pierce
20Rella's Rambunctious RoguesLittle1,7200Mark Karau, Matt Filla, Steve Heitke, Glen Ausse
21Four against the ApocalypseRooks1,6500Joe Davis, Daren Geremia, Greg Ragland, James Grummell
22Dead Bunny Crew: The SequelArtis1,6300Scott McAhren, Brian Kern, Gautam Prasad, Leslie Foster
23Duck of DoomMcSpadden1,6001Troy Wilhelmson, Peter Franke, Judd Luckey, Dylan Moonfire
24Bottom FeedersSipla1,4201Marion Nalepa, Fritz Peterson, Nick Richardson, Tim Thomas
25UnderdogsSipla9300Andy Owen, Paul Klingman, Troy Maynard
26Table 11Huffaker8303Logan Daugherty, Christian Macleod, Christopher Conner, Glen Guinond
27Fighting MongooseSipla-2404Oscar Jensinon, Dustin Pietzold, Chris Miller, Todd Dighton
28Marauders of DeathSipla-3903Derek Lloyd, Matt MacGregor, Gary Rutter, Jason Fury
   Total12=11% kill rate
Second Round
1We Flunked FlankMcCutcheon2,4500Andy Brogan, Chris Foley, Matt Kappel, Matt Flint
2Clan YeomanGoodwin1,8650Dan Adams, Leah Adams, Nicol Buckley, Tim Buckley
3Fish in a BarrelMcCutcheon1,8451Jim Lamanna, Tom Gintner, Steve Moeller, Tom Paci-Funk
4Glen EaglesLittle1,8150Terri Frenia, David Shea, Joseph Frenia, Brandon Miller
5We're in and We're Gonna WinKing8600Edward Pelikan, Alex Kerwin, Peter Garaneis, Chris Arkins
6Team CheapassKing4901Ian Welsh, Thomas Grable, Thomas D. Swartz, Ron Shook
7Better than 11Little-4053Ryan Downing, Francois Moret, M. Syd Halterman, Bill Yorker
8Late ComersPommier-5554Sean Parker, Tim Gress, Dan Paddock, Andrew Hicks
   Total9=28% kill rate
Final Round
1Clan YeomanLittle2,7550Dan Adams, Leah Adams, Nicol Buckley, Tim Buckley
2We Flunked FlankMcSpadden2,1800Andy Brogan, Chris Foley, Matt Kappel, Matt Flint
3Fish in a BarrelPommier-1,0003Jim Lamanna, Tom Gintner, Steve Moeller, Tom Paci-Funk
   Total3=25% kill rate